لوام آرایشی و بهداشتی

مجتبی امامی
20 دی 1400
4 دقیقه زمان برای مطالعه
لوام آرایشی و بهداشتی
امتیاز بدهید

لوازم آرایشی بهداشتی یکی از چندین فرآورده ها که به منظور زیباسازی، حفظ و تغییر ظاهر یا پاکسازی و محافظت از پوست، مو، ناخن و لب، چشم و دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. اولین لوازم آرایشی و بهداشتی شناخته شده برای باستان شناسان مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد در مصر می باشد. طبق مستندات به دست آمده از آن دوران برای آرایش چشم از مواد معطر استفاده می کردند. با شروع دوران مسحیت لوازم آرایشی و بهداشتی در امپراتوری روم به طور گسترده قرار گرفت. عطرهایی که در زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند بر اساس رایحه گل و گیاه بوده اند که توسط رزین های طبیعی به عنوان نگهداری می شدند.

با سقوط امپراتوری روم همراه با بسیاری از اصلاحات فرهنگی دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی دیگر جایگاهی در فرهنگ مردم آن زمان نداشت. در قرن 15 تا 16 میلادی همزمان با ظهور رنسانس ایتالیا و فرانسه مراکز اصلی تولید لوازم آرایشی و بهداشتی شدند. در ابتدا تنها سه خانواده سلطنتی، درباریان و اشرافیان از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کردند، اما از قرن 18 میلادی به بعد تمامی مردم در همه طبقات اجتماعی از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کردند. پس از جنگ جهانی اول، هر گونه تعصب انگلیسی و آمریکایی نسبت به لوازم آرایشی و بهداشتی کنار گذاشته شد و محصولات جدید به همراه تکنیک های جدید تولید، بسته بندی و تبلیغات به صورت بی سابقه ای در دسترس تمامی مردم قرار گرفت.

مراقبت از پوست

آماده سازی مراقبت از پوست وظیفه اصلی لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد. مهم ترین قدم در مراقبت از صورت، پاکسازی صورت است و صابون و آب همچنان یکی از موثرترین وسایل در مراقبت از صورت می باشند. زمانیکه پوست به صابون حساس باشد و نیاز به پاک کنندگی آرایش سنگین داشته باشیم، می توانیم از لوسیون و کرم های پاک کننده استفاده نماییم. ماده فعال در صابون، لوسیون و کرم و … در اصل روغن می باشد که به عنوان یک حلال عمل می کند.  کرم های نرم کننده و کرم شب، به گونه ای فورمولاسیون می شوند که همراه با ماساژ پوست مورد استفاده قرار بگیرند. این مدل کرم ها اغلب یک لایه ضخیم در طول شب روی صورت باقی می گذارند، بنابراین از دست دادن آب از پوست در آن دوره به حداقل می رسد.

کرم ها و لوسیون های دست برای جلوگیری یا کاهش خشکی و زبری ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شوینده خانگی، باد و آفتاب استفاده می شوند. نظیر کرم های صورت، عمدتاً با جایگزینی آب از دست رفته و گذاشتن لایه ای روغنی عمل می کند تا رطوبت پوست را نگه دارد.

آرایش چشم

آرایش چشم، معمولاً هنگام آرایش کامل ضروری می باشد و شامل ریمل برای مشخص کردن مژه ها می باشد. سایه چشم که برای پلک ها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای تنوع بسیاری می باشد. همچنین از مداد ابرو و خط چشم برای مشخص کردن لبه های پلک استفاده می شود. از آنجایی که لوازم آرایشی چشم در مجاورت یک ناحیه بسیار حساس استفاده می شود، بی ضرر بودن مواد به کار رفته در آن ضروری می باشد.

رژ لب

یک ماده آرایشی جهانی است که دارای بافت و رنگ جذابی می باشد. رژلب دارای ماده پایه چرب است که به خودی خود سفت است و در عین حال هنگام استفاده به راحتی پخش می شود. رنگ رژلب معمولاً توسط رنگ دانه (معمولاً قرمز) و دی اکسید تیتانیوم برای تقویت رنگ سفید و روشنایی ایجاد می شود. از آنجایی که رژلب ها بر روی لب ها قرار گرفته می شوند و در نهایت بلعیده می شوند، با بالاترین مشخصات ایمنی ساخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

انواع صابون حمام

انواع صابون حمام

انواع صابون حمام حمام کردن و دوش گرفتن یکی از نیازهای اساسی بهداشتی است. از آنجایی که حمام ...
مجتبی امامی
28 دی 1400

لوسیون بدن چیست

لوسیون بدن چیست لوسیون یک آماده سازی موضعی است که با دست یا تکه ابر بر روی پوست ...
مجتبی امامی
25 دی 1400
ژل حمام یا شاور ژل چیست

ژل حمام یا شاور ژل چیست

ژل حمام یا شاور ژل چیست ژل حمام یا شاور ژل اساساً یک صابون یا محصول مایع است ...
مجتبی امامی
27 دی 1400
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader