راهنمای انواع عطر و ادکلن

مجتبی امامی
12 بهمن 1400
4 دقیقه زمان برای مطالعه
راهنمای انواع عطر و ادکلن
امتیاز بدهید

راهنمای انواع عطر و ادکلن

عطر و ادکلن های بسیاری در بازار موجود می باشد که نه تنها دارای رایحه های بیشماری هستند بلکه در غلظت های مختلف نیز وجود دارند. غلظت عطر به قدرتی که یک عطر دارد اشاره دارد. عطرهایی با غلظت رایحه بالاتر حاوی روغن های معطر بیشتر و الکل کمتری هستند. عطرها بر اساس غلظت به دسته‌هایی از جمله عطر، ادو پارم، ادو تویلت، ادکلن و ادکلن تقسیم می‌شوند.

عطر (Parfum)

پرفیوم که با نام اکستریت د پرفیوم یا عطر خالص نیز شناخته می شود، دارای بالاترین غلظت رایحه است. عطر حاوی 15٪ تا 40٪ رایحه است، اما غلظت آن معمولا بین 20٪ تا 30٪ برای اکثر عطرها است. از بین همه رایحه ها، عطرها معمولا شش تا هشت ساعت ماندگاری بیشتری دارند. همچنین پرفیوم به دلیل غلظت بالای عطر، به طور کلی بالاترین قیمت را در بین انواع عطر دارد. بدلیل اینکه عطرها (Parfum) الکل بسیار کمتری نسبت به سایر انواع عطر دارند و احتمال خشک شدن پوست را ندارند، برای افرادی که پوست حساسی دارند بسیار مناسب است.

ادو پرفیوم (Eau de Parfum)

بعد از پرفیوم (عطر)، ادو پرفیوم (EDP) بالاترین غلظت عطر را دارد. عطر ادو پرفیوم Eau de Parfum عموماً دارای غلظت بویی بین 15 تا 20 درصد است. ماندگاری ادو پرفیوم به طور متوسط چهار تا پنج ساعت است. همچنین معمولاً نسبت به عطر ارزان‌تر است و در حالی که غلظت الکل بیشتری نسبت به عطر دارد، برای پوست‌های حساس بهتر از سایر انواع عطر است. ادو پرفیوم یکی از رایج ترین انواع عطر است و برای استفاده روزمره مناسب است.

ادو تویلت (Eau de Toilette)

غلظت عطر ادو تویلت (EDT) بین 5 تا 15 درصد است. این عطر ارزان تر از ادو پرفیوم است و یکی از محبوب ترین عطرهای موجود است. عطر عطر ادو تویلت (EDT) معمولا دو تا سه ساعت ماندگاری دارد. برخی ادو توالت را برای لباس روز در نظر می گیرند در حالی که ادو پرفیوم را لباس شب می دانند. اصطلاح ادو تویلت از عبارت فرانسوی Faire sa toilette گرفته شده است که به معنای آماده شدن است.

ادوکلن (Eau de Cologne)

ادکلن یا EDC غلظت رایحه بسیار کمتری نسبت به انواع عطرهای فوق دارد. EDC عموماً دارای غلظت 2 تا 4 درصد عطر و غلظت بالایی از الکل است. این عطر ارزان تر از سایر انواع عطر است، اما عطر آن معمولاً تا دو ساعت ماندگاری دارد. ادوکلن (Eau de Cologne) عموماً در بطری های بزرگ تر عرضه می شود و باید از عطر بیشتری استفاده شود. ادکلن در اصل به یک دستورالعمل سنتی اشاره داشت که در آن از نت‌های گیاهی و مرکباتی استفاده می‌شد که با نت‌های پایه کمی تثبیت می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لوسیون بدن چیست

لوسیون بدن چیست لوسیون یک آماده سازی موضعی است که با دست یا تکه ابر بر روی پوست ...
مجتبی امامی
25 دی 1400

لوسیون مناسب خود را پیدا کنید

لوسیون مناسب خود را پیدا کنید اگر پوست شما خشک، پوسته پوسته و کدر به نظر می رسد، ...
مجتبی امامی
02 اسفند 1400

چرا باید از شامپو استفاده کرد

شامپو وسیله ای بهداشتی برای کمک به از بین بردن آلودگی و تجمع محصول از روی پوست ...
مجتبی امامی
21 دی 1400
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader